Punkowcy


Słowo punk oznacza śmieci, rzeczy bezwartościowe, tandetne; jest też slangowym synonimem homoseksualisty i lumpa. Nazwa subkultury odzwierciedla jej główne cechy: buntowniczy, prowokujący i nihilistyczny charakter. Członkowie grupy protestowali przeciwko zastanemu porządkowi społecznemu, poddawali krytyce otaczającą ich rzeczywistość.

Charakterystyczne cechy ideologii punków to: 
- zdecydowane odrzucenie tradycyjnego systemu społecznego, 
- kwestionowanie wszelkiego rodzaju autorytetów,  
- sprzeciw wobec dyskryminacji, rasizmu, podziałów politycznych i ekonomicznych, 
- krytyka tradycyjnych wartości i realizujących je instytucji społecznych (wojsko, policja, kościół), 
- nieufność wobec mass mediów,  
- nastawienie anarchistyczne, pacyfistyczne, a w części środowisk proekologiczne,  
- negowanie przyszłości i przeszłości, życie chwilą, teraźniejszą.

Dla subkultury punków charakterystyczny jest brak liderów, ideologów oraz sformalizowanej struktury. Strój punka ma charakter niedbały i celowo antyestetyczny. W jego skład wchodzą: skórzana lub dżinsowa kurtka nabijana ćwiekami (ramoneska), dżinsowe spodnie lub tzw. pasiaki, oraz ciężkie, wojskowe buty. Fryzura ma postać biegnącego przez środek głowy czuba. W Polsce największa aktywność ruchu punk przypada na lata 80. Rozwój kultury, analogicznie, jak na Zachodzie, można uznać za reakcję młodzieży na sytuację kryzysową. Specyfiką ruchu był bunt przeciwko państwu komunistycznemu. Obecnie subkultura ta ma w Polsce znaczenie marginalne. Jej wpływ można obserwować głównie w postaci kierunków w muzyce młodzieżowej.




Muzyka podobnie jak strój punkowca jest dość ascetyczna i antyestetyczna, za to w tekstach zawarte są wszystkie ideologiczne założenia tej subkultury. Najważniejsze i pierwsze zespoły punkrockowe to brytyjskie Sex Pistols i The Clash, amerykańskie Blonde, Ramones i austriackie The Saints. Druga fala punka na świecie przypadająca na lata osiemdziesiąte przyniosła takie kapele jak Dead Kennedys, czy Crass, a kolejna dekada to zespół The Offspring grający bardziej melodyjny, przystępny rodzaj punka. Najlepszą polska kapelą tego gatunku muzycznego jest niewątpliwie zespół Dezerter działający od 1981 roku.