Ta subkultura powstała na początku lat siedemdziesiątych w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych i zrzesza ludzi słuchających muzyki heavymetalowej.
Subkultura metalowa nie opiera się na żadnej konkretnej ideologii. Metalowcy to ludzie pozytywnie nastawieni do innych ludzi i subkultur, dążą jedynie do niezależności osobistej. Dla nich najważniejsza jest ich muzyka. Jedyne podziały w ich środowisku dotyczą zrzeszania się wokół poszczególnych zespołów grających różne odmiany metalu. Teksty piosenek przepełnione są okultyzmem i pochwałą zła dlatego też dla wielu ludzi metalowiec równa się satanista.
Kolor czarny to znak rozpoznawczy tej subkultury, do tego wąskie skórzane bądź dżinsowe spodnie, skórzana kurtka - ramoneska, często choć coraz rzadziej długie, rozpuszczone włosy. Niezbędne są koszulki i naszywki z ulubionymi zespołami, przedstawiają one przeważnie trupie czaszki, kościotrupy, płonące krzyże. Spora część "metali" zdobi swoje ciała tatuażami przedstawiającymi takie wizerunki. Znakiem rozpoznawczym metalowców zwłaszcza na koncertach jest znak Mano cornuta - gest wyciągniętej dłoni tworzący z palców rogi.
Muzyka heavymetalowa ma wielu stronników w różnych krajach spoza Wielkiej Brytanii, gdzie subkultura ta powstała. W 2000 r. można było znaleźć metalowców praktycznie w każdym kraju na świecie, włącznie z państwami południowej Afryki, Azji (szczególnie w Japonii) i Ameryce Południowej (najwięcej w Brazylii, Chile i Argentynie). Metalowcy i zespoły metalowe występują także w niektórych krajach Środkowego Wschodu i południowej Azji. Nawet w niektórych bardziej konserwatywnych krajach muzułmańskich Środkowego Wschodu występują małe grupki kultury metalowej, chociaż autorytety religijne nie zawsze tolerują tego rodzaju kultury czy gatunki muzyki. W 2003 r. ponad tuzin fanów muzyki heavymetalowej w Maroku było represjonowanych z powodu "podkopywania muzułmańskiej wiary" poprzez ich satanistyczną muzykę. Izrael na przykład, jak na tak małe państwo posiada silną scenę metalową, szczególnie podscenę stoner doom i black metal.
Metalowcy pojawili się w Polsce na początku lat 80. i tak, jak w innych krajach najliczniejsi byli zwłaszcza w drugiej połowie lat 80. (lata 1986–1989). W Polsce największym festiwalem metalowców jest "Metalmania" odbywająca się co roku, nieprzerwanie od roku 1986.
Samą muzykę metalową możemy podzielić na kilka jej odmian, są to m.in.: death metal, thrash metal, black metal, gothic metal.
Popularne zespoły metalowe*:
*każdy zespół zalinkowany przykładową piosenką