RASTAMANI
Ruch rastafariański ma charakter religijno-filozoficzno-kulturowy. Powstał na terenie Jamajki w latach trzydziestych za sprawą etiopskiego księcia Ras Tafari Makkonena (znanego później jako Haile Selassie), który uważał , że pokój na świecie pojawi się dopiero gdy kolor skóry człowieka będzie miał mniejsze znaczenie niż jego kolor oczu. Na świecie został rozpowszechniony w latach siedemdziesiątych razem z modą na muzykę reggae.
Rastafari łączy cechy chrześcijaństwa (oparcie się na Biblii i niektórych zasadach chrześcijaństwa koptyjskiego), hinduizmu, afrykańskich wierzeń animalistycznych oraz pokojowych nauk cesarza Haile Selassie I, który głosił, że "pokój na ziemi zapanuje, gdy ludzie przestaną być dzieleni na ludzi pierwszej i drugiej kategorii, a kolor ich skóry będzie miał takie samo znaczenie jak kolor ich oczu". System religijny rastafari jest połączeniem motywów wywodzących się z religii wyznawanych na kilku kontynentach, można go więc uważać za wierzenie synkretyczne.
Lew Judy - jednym z głównych symboli rastafari jest lew, który symbolizuje nieustraszoność, samego Jah oraz częściowo Ras Tafariego.
Barwy - kolory zielony, żółty i czerwony, jako barwy flagi Etiopii, mają dla rastafarian szczególne znaczenie i są często obecne w ich strojach. Zielony oznacza Afrykę i spokojny kraj, żółty to zagarnięte złoto przez kolonistów i dawne bogactwo Afryki, czerwony oznacza krew przelaną podczas walk z najeźdźcą.
Dredy - noszenie „dredów”, czyli grubo splecionych włosów, jest prawdopodobnie zapożyczone z judaizmu (zwyczaj Nazireatu), zwłaszcza, że w etiopskiej wersji rastafari dredy były początkowo nieobecne. Noszenie dredów ma znaczenie symboliczne. Dredy są symbolem Lwa Judy, czyli nieustraszonego mesjasza, wyrazem protestu przeciw „siłom Babilonu” i znakiem „powrotu do natury” gdyż w Starym Testamencie, w Pięcioksięgu Mojżeszowym jest wzmianka o ścinaniu włosów i goleniu się. Dredy wywodzą się także z plemion Afryki, które to nosiły dredy aby upodobnić się do lwa, który jest uznawany za króla zwierząt.
Marihuana - często kojarzonym z tym ruchem jest zwyczaj rytualnego palenia świętego ziela, marihuany, którą prawdopodobnie sprowadzili na Jamajkę hinduscy niewolnicy. Jej palenie jest rodzajem aktu duchowego, którego zasadność próbuje się potwierdzić cytatami z Biblii. . Rastafarianie są zaskoczeni faktem, że marihuana jest nielegalna. Postrzegają ją jako substancję otwierającą umysł - coś, czego system Babilonu, jak rozumują, jawnie sobie nie życzy.
Wszystkie dni świąteczne rastafarianie czczą jednakowo – poprzez organizowanie Binghi.
* 7 stycznia – Święto Bożego Narodzenia w Etiopskim Kościele Ortodoksyjnym
* 21 kwietnia – Święto Przybycia Cesarza Hajle Selassie do Jamajki
* 23 lipca – Urodziny Cesarza Hajle Selassie
* 17 sierpnia – Urodziny Marcusa Garveya
* 24 września - (Dla polskich Rasta) wizyta Jego Cesarskiego Majestatu w Polsce
* 2 listopada – Dzień Koronacji Cesarza
Prawdziwy rastafarianin to człowiek wyzbyty wszelkich przejawów agresji, prowadzący spokojny, bezstresowy styl życia zgodny z naturą. Propaguje wolność i równość dla wszystkich ludzi, jednak pierwotnej wersji rastafarianie głosili wyższość czarnej rasy nad białą.
Muzyką inspirowana tym ruchem jest reggae - muzyka serc jednocząca wszystkich ludzi. Najsłynniejszym rastamanem grającym ten rodzaj muzyki był Jamajczyk Bob Marley. Można powiedzieć słuchając jego piosenek, że był on wielkim piewcą rastafarii i dzięki niemu cały świat poznał tą ideologię. W Polsce można doszukać się kilkudziesięciu grup reggae’ owych, a najważniejsze to Habakuk, Bakshish i Maleo Reggae Rockers.