Modsi

Modsi (inaczej Moderniści) - subkultura młodzieżowa powstała pod koniec lat 50. XX w. w Soho (Londyn). Wywodzili się z klasy robotniczej, wykonujący prace biurowe. Ich zainteresowaniami były najnowsze trendy w modzie, stąd ich elegancki, pedantyczny ubiór. Większość modsów wiodła spokojne życie, na zabawach i rozrywce. Nienawidzili edukacji, marzyli o wolności, wyróżniali się z tłumu. Odchodzili od stylu życia swoich przodków.

Modsi są głównie kojarzeni z ich środkiem lokomocji używanym na co dzień czyli skuterem. Najpopularniejsze z nich to włoskie Lambretty. Nierzadko też je ozdabiano np. światłami i lusterkami. 

W drugiej połowie lat 60. istniały 3 podgrupy modsów:

- Scooterboys - wywodzili się z klasy średniej. Nosili wojskowe kurtki. Niektórzy mieli na sobie koszule z numerami lub twarzami sławnych postaci.

- Collegeboys - ubierali się podobnie jak scooters, ale byli bardziej zniewieściali i pedantyczni. W tej grupie było najwięcej kobiet. Studiowali na humanistyczno-artystycznych kierunkach. 

- Hard Mods - znacząco odbiegali od pozostałych modsów. Mieli bardzo krótkie fryzury i duże buty. Nie stosowali makijażu na twarz.

Styl muzyczny modsów jest bardzo zróżnicowany. Początkowo słuchali rock n' rolla, ska, w późniejszym okresie hard rocka czy też modern jazzu. Ich idolami byli członkowie zespołu The Who. Moderniści są kojarzeni też z zespołem The Knicks i Yardbirds (z Ericiem Claptonem na czele).

W latach 60. doszło do tzw. drugiej bitwy pod Hastings (w rzeczywistości miała ona miejsce w Brighton) kiedy to modsi prowadzili regularne walki z rockersami (wielbiciele rock n' rolla). Byli odpowiedzialni też za liczne rozboje i tworzenie miejscowych gangów. 

Moderniści wyróżniali się z tłumu eleganckim strojem. Mężczyźni nosili ciemne garnitury łączone z białymi koszulami i wąskim krawatem. Często przyczepiali też brytyjskie motywy np. Union Jack. Kobiety wolały nosić kobiece ubrania np. lekko rozszerzane sukienki, żakiety i szerokie płaszcze oraz buty na wysokim obcasie.